Pojištovny

Informace z pojištoven

Častečný invalidní důchod 1. stupně

By admin • Dec 30th, 2011 • Category: Uncategorized

Invalidní důchody prošly docela výraznými změnami. Invalidní důchody jsou dnes rozdělny na 3 základní stupně a dle toho je pak také vypočítaná samotná výše invalidního důchodu.

Častečná invalidita

Pokud bylo zhoršení pracovních schopností menší, tak postižený pobíral dříve částečný invalidní důchod. Dnes již je tento název neplatný. Nově se invalidní důchody nedělí na plný a častečný invalidní důcho, ale používají se hned 3 stupně pro rozdělení invalidity.

Invalidní důchod 1. stupně

Žádosti o invalidní důchod musí vždy posoudit posudkový lékař. Přidělení či nepřidělení invalidního důchodu tak záleží hlavně na posudkovém lékaře. Většina lidí má pouze mírně omezetnou pracovní schopnost a tak jim je přiznán pouze invalidní důchod 1. stupně. Ten je poté v nízké výši, protože se jedná o malé postižení a tedy i menší úbytek pracovních schopností.

Invalidní důchod 2. stupně

Pokud je pokles pracovních schopností o něco vyšší, tak to vyjde buď na invalidní důchod 2. stupně nebo na invalidní důchod 3. stupně. 3 stupeň je náhrada dřívějšího plného invalidního důchodu (tento pojem s novým zákonem úplně zanikl).

Kde se podává žádost o invalidní důchod ?

Žádost o invalidní důchod se musí podat na příslušnou správu sociálího zabezpečení. Je k tomu určen speciální formulář k žádosti o přiznání invalidního důchodu. V jednání vám může zastupovat rodiný příslušník či někdy kdo má vaši plnou moc, aby za vás mohl jednat.

Tagged as: , , ,

admin is
Email this author | All posts by admin

Comments are closed.