Pojištovny

Informace z pojištoven

Letní živly zasáhly 25 tisíc hektarů zemědělské půdy, škody přes 200 milionů

By admin • Jul 30th, 2009 • Category: Česká pojišťovna

Praha (22. července 2009) – Počasí letošního léta trápí zemědělce, kteří jenom během posledního měsíce oznámili České pojišťovně více než 500 případů s předpokládanou výší plnění přes 200 milionů korun. Polovinu jim už nyní ČP zaplatila na zálohách. Na některých místech však za zemědělce celou úrodu sklidilo počasí, jinde zase dodnes pohřešují desítky telat, která při záplavách nezahynula, ale voda je odnesla na jiné pastviny.

„Naši likvidátoři v těchto dnech musí prohlédnout 25 tisíc hektarů půdy, přes kterou se přehnala nejenom voda, ale často i bouřka s vichřicí a krupobitím,“ tvrdí ředitel zemědělského pojištění České pojišťovny Jiří Havelka. „Současně je třeba zohlednit právě probíhající sklizeň,“ dodává Havelka s tím, že na některých místech, například s řepkou, už v podstatě ani není co sklízet.

Postiženi jsou i čeští a moravští rybáři, kterým vznikly škody na rybách v řádech mnoha milionů korun za vylité rybníky. Také likvidace těchto škod je velmi náročná, protože specialisté ČP musí porovnat počet nasazených ryb s počtem těch, které v rybníce zůstaly. Likvidátoři České pojišťovny v případech, kdy není možné škodu uzavřít, samozřejmě poskytují zálohy.

Na severní Moravě zase v těchto dnech mnoho majitelů skotu hledá zvířata, která velkou vodu přežila, ale proud, případně strach v nastalém zmatku, je odnesl jinam. Na Jesenicku například jeden z likvidátorů ČP dopátral několik telat poté, co zaslechl jejich naříkání…

Pojistné události chovatelům skotu způsobují také časté bouřky, při kterých se zvířata snaží semknout k sobě a nejednou pak do několika z nich udeří blesk. Potom bohužel nezůstává pouze u jednoho mrtvého kusu.

Tagged as:

admin is
Email this author | All posts by admin

Comments are closed.